O Mnie
Adriana Krawiec (dr)
W kwietniu 2024 roku obroniłam pracę doktorską. Od 2018 roku zgłębiałam zagadnienie polityki pamięci w kontekście Holokaustu w Polsce i w USA, obecnie zajmuje mnie coraz bardziej zagadnienie dyskursów pamięciowych, ale też tematyka miejsc pamięci i naszej pamięci miejsc.
To w graniach tych dwóch wpsomnianych krajów (Polski i USA) znajdują się emblematyczne miejsca pamięci. Jednym z nich jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, które zostało utworzone w miejscu byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu Zagłady. W USA, pomnik ofiar Holokaustu mieści się tuż obok obelisku Waszyngtona. Prace nad nim trwały od drugiej połowy lat 70. XX wieku. Prezydent Bill Clinton nazwał to miejsce wkładem w demokrację, z którego możemy nauczyć się lekcji (z Holokaustu) i tę lekcję przekazywać z pokolenia na pokolenie.
Poświęciłam wiele lat i odbyłam wiele podróży, by poznać historię i specyfikę tych miejsc, spędziłam wiele godzin w archiwach tych ośrodków oraz nad pracą z archiwalnymi dokumentami, rozmawiałam z ludźmi, którzy tworzyli lub tworzą te ośrodki. Efekty moeje pracy prezentuję w studium: zob. Efekty badań.
Nie są to jednak jedyne miejsca pamięci, które odwiedziłam i poznałam w tym czasie.
Poza pracą badawczą, która wypełnia mi najwięcej czasu, jestem też dziennikarką, choć może bardziej copywriterką, badaczką dyskursów, w wolnym czasie jestem pisarką, starającą się rozwijać także na tym polu. Piszę krótsze teskty także po angielsku (nieustanna praca i na tym polu). Zdarza mi się udzielać korepetycji z tego języka. Nieustannie pozostała we mnie fascynacja j. francuskim. Jestem też miłośniczką sztuk plastycznych – stanowi to ogromną i ważną inspirację dla moich tekstów.